فن کانوکشن

فن کانوکشن چیست و چه کاربرد هایی دارد ؟

فن کانوکشن

یکی از مهم ترین ویژگی های فرها برقی جدید و آون توسترهای جدید مجهز بودن به فن کانوکشن (یکنواخت کننده دما) می باشد. این ویژگی کارایی این دستگاه ها را از مدل های قدیمی تر کاملا متمایز و خاص تر کرده است. قطعا حالا سوالی برایتان مطرح شده است و آن هم اینکه فن کانوکشن یا چیست؟ چه کارایی دارد؟

فن کانوکشن

فن کانوکشن و علامت آن در فر

مطمئنا اگر فر و یا توستر شما مجهز به کانوکشن باشد شما بارها علامت یا نوشته (convection) را روی آن مشاهده نموده اید.

به طور کلی کانوکشن یک فن پروانه ای شکل است که اکثرا  در انتهای فر نصب می شود که می توان با چشم آن را مشاهده کرد، با استفاده از این قابلیت، حرارت و دما در تمام محفظه فر به طور یکنواخت پخش شده و باعث پخت بهتر و یکنواخت مواد غذایی می شود. این یک قابلیت است که در صورت آشنایی با آن میتواند در طبخ بهتر انواع کیک و شیرینی و انواع مواد غذایی به شما کمک کند. اگر شما دارای یک فر برقی یا توستر هستید که این قابلیت را دارد، سعی کنید حتما در طبخ غذا های متفاوت از آن استفاده کنید.

در فرهای معمولی و قدیمی که این قابلیت را ندارند، انتقال حرارت تنها از طریق دیواره ها انجام می شود و به همین دلیل دما در نقاط مختلف آن متفاوت است.در فر و فرهای برقی رومیزی جدید، هوای داخل فر، در درون دستگاه به گردش در می‌آید و از همه طرف به غذا وارد می‌شود و آن را کامل گرم می‌کند. به علت این پدیده فیزیکی، حرارت سریع‌تر در تمام فضای فر بالا رفته و یکنواخت می شود و به صورت همسان در تمام نقاط فر به گردش می‌آید.

چرا باید از کانوشکن استفاده کنیم ؟

زمانی که شما از این قابلیت در هنگام پخت استفاده می کنید، انتقال دما سریعتر انجام شده و باعث می شود که غذای شما زودتر آماده شود، از طرفی نیز این گردش هوا باعث کم شدن رطوبت داخل فر شده که باعث برشته شدن بهتر غذا می شود.

برای خیلی از ما پیش آمده است که مثلا برای پخت کیک در فر، گاهی لبه های کیک پخته و برشته شده، اما داخل کیک هنوز کاملا پخته نشده و شکل خمیری شکل دارد، با وجود فن کانوکشن در فرهای جدید امروزی دیگر شاهد این نوع اتفاقات در پخت مواد غذایی نخواهیم بود.

وجود یا عدم وجود فن کانوکشن در شکل ظاهری فر ها تغییری نخواهد داشت، اما در کارایی آنها به شدت تفاوت دارد. امروزه وجود فن کانوکشن در فر های برقی و فرهای برقی رومیزی به یک امر مهم تبدیل شده است و نبود آن در فر یک دلیل مهم برای نخریدن فر است.

برای دیدن نمونه فر هایی که دارای فن کانوکشن هستنداینجا کلیک کنید

پس در هنگام خرید فر و یا فر برقی رومیزی علاوه بر اینکه قابلیت های دیگر را باید بررسی کنید حتما از وجود این قابلیت نیز مطمئن شوید. چون فقط کافیست یک بار در پخت غذا یا کیک و شیرینی از این قابلیت استفاده کنید تا تفاوت آن را احساس کنید.

فن کانوکشن
فن کانوکشن

نتیجه گیری :

غذا در این فرها نسبت به فرهای معمولی و قدیمی سریع تر آماده می‌شود

آن ها پخت و پز را حدود 25 درصد تسریع می بخشند

به دلیل چرخش هوا، پخت مواد غذایی یکسان صورت می‌گیرد و حرارت کمتری هم  نیاز است و البته در همه نقاط به خوبی پخته می‌شود

در این بافت یکنواخت حرارتی، شما نیازی به چرخاندن غذا یا جا به جایی قفسه ها و سینی های مختلف یا نگرانی بابت سوخت خمیر پیتزا یا بیسکوییت های طبقه پایین ندارید

در فرهای معمولی، رطوبت نمی‌تواند خارج شود، بنابراین هوای فر مرطوب شده و برشته شدن اغلب زمان زیادی می‌برد یا به خوبی انجام نمی شود. اما هوای خشک فر کانوکشن با حفظ رطوبت، سطح مواد غذایی را در زمان کمتری کاملاً برشته می‌کند.

همچنین بخوانید از مایکروفر و ۵ دلیل جرقه زدن آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *