مایکروفر و 5 دلیل جرقه زدن آن

مایکروفر و 5 دلیل جرقه زدن آن

علل جرقه زدن مایکروفر و راه های رفع آن چیست؟ خواندن این مقاله آموزشی به شما کمک خواهد کرد تا با دلایل جرقه زدن آشنا شوید و مشکل را شناسایی کنید. امروزه دستگاه مایکروفر یکی از لوازم ضروری در آشپزخانه ها می باشد که در هر خانه ای پیدا می شود.

با توجه به زندگی مدرن نیاز به اینگونه تجیهزات آشپزخانه بسیار بیشتر شد و به همان نسبت گاهی چالش های افراد با این دستگاه نیز زیاد می شود. زیرا این دستگاه در طول زمان ممکن است دچار مشکلاتی شود. از جمله مشکلات رایج در این دستگاه، جرقه زدن می باشد.

به طور کلی جرقه زدن زمانی اتفاق می افتد که در داخل آن مایعات یا مقداری روغن جمع شده است و در همان حالت نیز به آشپزی خود ادامه می دهید. هنگامی که به دلیل خرابی موتور فن، انرژی در گوشه ای جمع می شود در نتیجه دیود ولتاژ بالا باعث ایجاد جرقه می شود.

چنانچه دستگاه مایکروفر شما نیز دچار آسیب شده و گاهی در داخل آن جرقه هایی رخ می دهد، توصیه می کنیم به خواندن این مقاله ادامه دهید. بهتراست به موقع دلیل خرابی دستگاه را شناسایی و رفع کنید.

جرقه زدن مایکروفر
جرقه زدن مایکروفر

دلایل اصلی جرقه زدن 

ابتدا بهتراست بدانید جرقه زدن این دستگاه یک امر عادی تلقی می شود و جای هیچگونه نگرانی نیست. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد نیازی به ترس و نگرانی نمی باشد، بلکه شما باید خونسردی خود را حفظ و دستگاه را خاموش کنید. سپس، به بررسی و معاینه دستگاه خود بپردازید. دلایل مختلفی برای جرقه زدن وجود دارد که در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا خواهیم ساخت.

۱- وجود روغن یا مایعات

همانطور که بالاتر اشاره شد یکی از دلایل اصلی جرقه زدن وجود روغن یا مایعات در داخل آن است. پس همیشه سعی کنید که مایکروفر تان را تمیز نگه دارید. محفظه مایکروفر را هر بار بعد از پخت و پز غذا تمیز کنید و از جمع شدن خرده های غذا یا روغن و سایر موارد دیگر بر روی محفظه آن جلوگیری کنید.

همچنین بیشتر این نوع دستگاه ها دارای یک صفحه گردان شیشه ای و فلزی می باشند که شما می توانید به راحتی آن را جدا کرده و سپس در جای خود قرار دهید. شما می توانید بعد از هر بار پخت غذا آن را جدا کرده و تمیز بشویید. سپس، آن را خشک کنید و در جای خود قرار دهید. به علاوه شما می توانید محفظه های داخلی را با یک پارچه نمدار خشک و تمیز کنید. به این ترتیب با تمیز نگه داشتن  دستگاه خود می توانید از جرقه زدن آن جلوگیری کنید.

مایکروفر

۲- قطعات فلزی داخل

گاهی وجود یک قطعه فلزی در داخل مایکروفر می تواند باعث جرقه زدن مایکروفر شود. برای مثال استفاده از ظروف فلزی که مخصوص مایکروفر نمی باشند؛ قرار دادن غذاهایی در داخل دستگاه که روی آن را با فویل پوشانده اید؛ یا تمیز کردن دستگاه با یک اسکاج سیمی که تکه های آن به داخل مایکروفر چسبیده؛ از جمله مثال هایی هستند که باعث ایجاد جرقه در مایکروفر خواهند شد.

حتما دقت که قبل از پخت غذا در داخل دستگاه مایکروفر خود اطمینان حاصل کنید که هیچگونه ضایعه فلزی در داخل آن وجود نداشته باشد. به علاوه حتما از ظروف مخصوص داخل مایکروفر استفاده کنید.

مایکروفر

۳- خرابی کاور انتشار امواج

در داخل مایکروفر یک پوشش به نام پوشش انتشار امواج وجود دارد که امواج گرما را به مرکز مواد غذایی منتقل می کند و انتشار می دهد. پوشش هدایت از ورود هر ذره غذا به راه ورود مگنترون جلوگیری می کند. گاهی در هنگام پخت غذا، برخی از ذرات غذا و روغن بر روی کاور آن قرار می گیرد. در نتیجه گرمای مگنترون این مواد غذایی را می سوزاند و در داخل دستگاه جرقه ایجاد می کند.

گرمای مگنترون باعث سوخته شدن غذا می شود. در نتیجه در داخل مایکروفر جرقه ایجاد خواهد شد که این جرقه ها باعث می شود که سرنازل آسیب ببیند. سرنازل آسیب دیده باعث جرقه های پی در پی در مایکروفر خواهد شد. برای رفع این مشکل شما باید سر نازل آسیب دیده را تعویض نمایید.

۴- خرابی پایه فلزی

برخی از دستگاه های مایکروفر داری یک پایه فلزی هستند که مانند یک طبقه است. چنانچه این پایه فلزی دچار آسیب شده باشد و یا پلاستیک زیر پایه ها از بین رفته باشد باعث جرقه زدن مایکروفر می شود. برای رفع این مشکل کافی است که پایه فلزی را تعویض و جایگزین نمایید.

۵- سوختگی دیود یکی دیگر ازعلل جرقه زدن

از دیگر دلایل اصلی جرقه زدن ماکروفر سوختگی دیود است. در حقیقت کار دیود خروجی ترانسفورماتور AC را به DC تبدیل می کند، به علاوه ولتاژ ۵۰۰۰ ولت را دو برابر خواهد کرد. خود این ولتاژ نیز به مگنترون قدرت می دهد و حرارت لازم را به غذا منتقل می کند. هنگامی که دیود سوخته شود باعث ایجاد جرقه هایی در مایکروفر خواهد شد.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *